Pomalu a jistě nám bude začínat jaro a s ním je spojená i jarní údržba zahradního nábytku, pergol, či dřevěných fasád.
Jistě znáte situace, kdy po zimě vytáhnete z garáže zahradní nábytek a zjistíte, že nátěr není takový, jaký si ho pamatujete. Nábytek je zašedlý, starý nátěr se místy odlupuje. Stejně tak i pergola vlivem slunce, deště a sněhu nevypadá jako před lety. Co s tím? Ideální je dřevo znovu oživit lazurou.
Jaký je rozdíl mezi lazurou a barvou?
Dřevo jako takové má ve svém přirozeném stavu svou vlastní krásu, avšak samo o sobě není nijak chráněno proti povětrnostním vlivům. Stejně tak svou barvou nemusí často odpovídat barvám ve vašem domově. Přidáním lazury na dřevo můžete výrazně změnit jeho barvu a současně jej ochránit.
V první řadě si je potřeba uvědomit, zda chceme aby dřevo zůstalo dřevem, tedy aby nadále byly vidět “léta”. Lazura není krycí barva. Lazura dřevo zabarví, ale je pořád vidět, že se jedná o dřevo. Lazury ve většině případů obsahují UV filtr a zabraňují tak poškozování dřeva sluncem. Stejně tak mohou lazury obsahovat různé příměsi olejů a vosků, které zabrání prosakování vody do dřeva.
Krycí barva dřevo zcela zakryje, což by byla určitě škoda. Dřevěné konstrukce, fasády, pergoly, či dřevěný nábytek si zachovají svůj původní vzhled jen pokud budou natřeny lazurou.
Správný postup při aplikaci lazury
Původní nátěr musíme odstranit a dostat se až na čisté dřevo. Ideální je použít brusné plátno, nebo ruční brusku s jemným zrnem. Po zbroušení je potřeba dřevo kompletně očistit od nadbytečného prachu - můžeme použít smetáček, případně vlhký hadřík.
Pokud se jedná o čerstvé dřevo z pily, pak důrazně doporučujeme použít hloubkovou penetraci Scandiccare HOLZ-TIEFENGRUND, což je modifikovaný rozpouštědlový roztok kyseliny křemičité, určený pro ošetření především nově hoblovaného dřeva. Buňky dřeva jsou po průchodu hoblovacími noži navzájem stlačené, a neumožňují tak olejovým částicím proniknout dostatečně do podkladu. Hloubková penetrace se však nasákne bez problémů, vlákna dřeva nebobtnají a umožní tak dobré nasáknutí dalšího nátěru.
Dále je potřeba dřevo natřít některým z fungicidních napouštědel - tyto zabraňují napadení dřeva plísní, dřevozbarvujícími i dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem. Napouštědlem natíráme 1 vrstvu. Následně pak natřeme dřevo minimálně dvěma vrstvami lazury, přičemž mezi vrstvami je potřeba dodržet odstup 12-24 hodin. Musíme počítat s tím, že když bude dřevo obroušeno, tak po každé natřené vrstvě se na dřevě zvednou chloupky, mezi jednotlivými vrstvami je tedy nutné dřevo vždy znova jemným smirkem přebrousit. Po závěrečném nátěru již nebrousíme. Vždy bruste ve směru dřevěných vláken, abyste zabránili poškrábání!
Současně je potřeba si uvědomit, že dřevo je přírodní materiál, takže výsledná barva se může lišit podle použitého dřeva (smrk, jasan, olše a jiné), dokonce se může někdy lišit i strom od stromu. Abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením doporučujeme vyzkoušet aplikaci napřed na nějaké nenápadné místo.
Věnujte také pozornost tomu, jak dlouho necháte lazuru na dřevě působit - čím déle necháte lazuru na dřevě, tím hlouběji se zapije a tím bude výsledná barva tmavší. Nikdy nedovolte, aby Vám nevsáknutá lazura na povrchu dřeva zaschla, vždy je potřeba nevstřebanou lazuru setřít hadříkem nebo houbičkou.
V případě, že natíráme povrchy, které jsou vystaveny většímu mechanickému zatěžování, například podlahy, nebo třeba jen jídelní stůl, je vhodné tyto ještě ochránit lakem. V případě, že se jedná o dřevo, které máme venku, je potřeba, aby i použitý lak měl v sobě UV ochranu. Není vhodné použít lak interiérový, neboť by se pak mohl nátěr loupat.
Jak dlouho nátěr lazurou vydrží?
Tuto otázku si jistě klade každý z nás: Kdy budu muset vše dělat znova? Univerzální odpověď neexistuje, vše je závislé na spoustě vlivů - slunce, déšť, mráz, mechanické namáhání, nebo třeba jen umístění na různých světových stranách. Obecně by Vám ale nátěr kvalitní lazurou měl vydržet minimálně 3-5 let.